Rodičovstvo - najkrajšia práca na svete

Autor: Janka Eliášová

Dátum: 7 máj 2023

 Rodičovstvo je ťažká práca, no zároveň najkrajšia na svete! Pozerať sa na dieťa, keď spí, zaplavuje mnohých rodičov pocitmi nekonečnej lásky a odovzdanosti. Od momentu, kedy sa dieťa narodí a vy si ho môžete privinúť a hojdať a ovoniavať... užívate si pocity eufórie, lásky a nadšenia. Dieťa rastie a prichádzajú aj prvé výchovné dilemy a zamyslenia. Robíme to dobre? Podarí sa nám z nášho dieťaťa, našich detí vychovať slušných, vychovaných ľudí? Budú sebavedomé, úspešné?

Akonáhle sa však stanete rodičmi, je vám jasné, že pocity blaha nie sú zďaleka jedinými pocitmi sprevádzajúcimi túto rolu. Pohľad na spiace dieťa aj naďalej a veľmi dlho zostáva sprevádzaný pocitmi nekonečnej lásky a nehy, no čím je dieťa väčšie, staršie, tým viac je rola rodiča obohacovaná aj o pocity únavy, zúfalstva, beznádeje, bezmocnosti a často aj neistoty. Najmä, ak sme rodičmi prvý krát, objavuje sa pri vývine detí množstvo otázok...  

Je v poriadku hnevať sa na svoje dieťa? Čo robiť, keď sa dieťa hnevá na nás? Ako postupovať pri prvom období vzdoru? Ako mu pomôcť vyrovnať sa so smútkom, stratou kamaráta? A čo robiť, keď sa dieťa bojí, je úzkostné a ustráchané? Je normálne to a tamto? Ako sa dá vychovávať dieťa bez kriku alebo vyhrážania?

Ak sa do tohto kolotoča zapojí ďalšie potomstvo, zábava sa zdvojnásobí. V mnohých veciach už skúsenosti máte, no zároveň sa otvárajú nové horizonty – druhé dieťa je celkom iné ako to prvé, a čo platilo na prvé, na druhé neplatí. Do toho vzťah medzi nimi, rivalita, škriepky a boj o vašu pozornosť. Do postele si matky na materskej „dovolenke“ líhajú často zároveň s deťmi, vyčerpané celodennou starostlivosťou o svoje poklady – ratolesti a zobúdzajú sa do nového rána s novými otázkami.

Rodičovstvom sa mení život aj mužom, stávajú sa otcami, čo znamená povýšenie minimálne na rebríčku zodpovednosti.  Mení sa aj vzťah medzi vami - rodičmi. Dieťa svojim príchodom toľko veľa mení, no pozrieť sa na to svoje spiace vráti každého rodiča k tomu, že to všetko stojí za to!

Patríte aj vy medzi tých rodičov, ktorí chcú porozumieť vnútornému detskému svetu, posilniť vzájomný vzťah s dieťaťom a podporovať jeho zdravý vývin? Pozývame Vás na sériu interaktívnych prednášok na rôzne témy z oblasti rodičovstva, detského vývinu, detských emócií a potrieb.

-         

        Rodičovské večery v Modre

23.2.2017 Máme doma jedoša - Ako zvládať detský hnev?

16.3.2017 Pozitívna motivácia – Ako si poradiť s pútaním negatívnej pozornosti?

6.4.2017 Hranice vo výchove – V čom sú dôležité a ako ich nastaviť?

27.4.2017 Sebahodnota - Ako podporovať zdravé sebavedomie detí?

18.5.2017 Súrodenecká rivalita – Ako premeniť boj na spoluprácu?

     

Pozývame:

Všetkých rodičov, ktorí sa chcú o vnútornom svete detí dozvedieť viac, ale aj  profesionálov pracujúcich s deťmi – učiteľov v MŠ a ZŠ, profi rodičov, zdravotníkov a všetkých, ktorý pracujú s deťmi. Akcia je vhodná pre tých, ktorí chcú porozumieť vnútornému detskému svetu, posilniť vzájomný vzťah s dieťaťom a podporovať jeho zdravý vývin.

Čo môžete očakávať:

Dvojhodinové stretnutie, počas ktorého k danej téme budú podané odborné informácie a východiská (to všetko sa deje interaktívnou formou, nie je to prednáška „nemému“ publiku ;) ) s následnou diskusiou – vlastné skúsenosti a zážitky účastníkov, otázky, diskusia.

Každé stretnutie obsahuje i praktické tipy/odporúčania ako vo výchove postupovať tak, aby sme u dieťaťa podporovali spoluprácu a posilňovali vzťah medzi rodičom (opatrovníkom, učiteľom atď) a dieťaťom. Odvážlivci si môžu jednotlivé situácie skúsiť „prehrať“, môžeme experimentovať – nielen o veciach rozprávať, ale ich aj zažívať - a prežívať J

Rodičovské večery vedie psychologička a psychoterapeutka Mgr. Janka Eliášová.

Čo získate:

Cena:

Cena za jeden večer je 15€, v prípade že sa zúčastníte ako rodičovský pár obaja rodičia, cena za pár je 20€.  Je možné prihlásiť sa na jednotlivé témy zvlášť, ale je možné aj prihlásenie na kompletnú sériu zverejnených tém.

Kde: Centrum vzdelávania sapience, Zochova 1499/45 Modra

Prihlásiť sa môžete prostredníctvom      www.sapience.sk