Deti
V práci s detským klientom sa zameriavame na rozvíjanie potenciálu dieťaťa, na odstraňovanie prekážok v jeho vývine, rozvíjanie jeho kvalít smerom k plnému prejaveniu jeho schopností. Rešpektujeme individualitu dieťaťa, individualitu jeho podmienok v prostredí ako i individualitu jeho vnútorného sveta. K dieťaťu pristupujeme hravou formou a snažíme sa ho zaujať tvorivými aktivitami a činnosťami.
Vzhľadom k špecifickému problému dieťaťa sa zameriavame na rozvíjanie jednotlivých schopností, podľa toho, čo dané dieťa práve potrebuje. Ide najmä o rozvíjanie pozornosti, pamäťových schopností, schopnosti koncentrácie, taktiež rozvoj grafomotoriky a schopností potrebných pre vstup do školy, stimulačné programy pre deti s oneskoreným vývinom.
Dôležitou súčasťou vývinu dieťaťa je i jeho emocionálny vývin. U detí preto podporujeme vyjadrovanie emócií a hľadáme primerané spôsoby prejavenia pocitov dieťaťa v prostredí, v ktorom žije.
Pri práci s dieťaťom úzko spolupracujeme s rodičmi, alebo s priamymi opatrovníkmi, poskytujeme poradenské služby, psychologické služby najmä v oblasti výchovného poradenstva.
Venujeme sa taktiež poradenstvu pri problémoch súrodeneckej rivality, agresivity medzi súrodencami, v nevyrovnanom súrodeneckom vzťahu.
Máme skúsenosti s prácou s deťmi s poruchou pozornosti, ADHD, s problémovým správaním, deti s oneskoreným vývinom, deti s úzkostnými a emocionálnymi problémami, deti s prejavmi agresivity a hnevu.
Za dôležitú považujeme tiež oblasť prevencie, preto sa zameriavame taktiež na organizovanie preventívnych aktivít zameraných na prevenciu šikanovania a násilia, protidrogovú prevenciu, prevenciu závislostí na alkohole - a to skupinovou i individuálnou formou.
Pozornosť zameriavame na zdravý životný štýl a deti smerujeme k zdravým mechanizmom zvládania náročných životných situácií. Deje sa to rozvíjaním ich schopností odolávania negatívnemu tlaku rovesníckej skupiny, rozvíjaním ich sebapoznania a prehlbovaním pocitu sebahodnoty a sebavedomia.
Naša činnosť v práci s deťmi sa zameriava najmä na problémy spojené s týmito okolnosťami:
- Oneskorenie vo vývine motoriky, reči alebo nácviku čistoty
- Problémy s učením alebo s pozornosťou (napr. ADHD)
- Problémy v správaní (Napr. neprimeraný hnev, nočné pomočovanie, poruchy príjmu potravy, ťažkosti pri nadväzovaní sociálnej väzby)
- Výrazné zhoršenie prospechu v škole (najmä ak dieťa normálne mávalo dobré výsledky)
- Častejší výskyt smútku, plačlivosti
- Depresie
- Úzkosť a strach
- Stiahnutie sa do seba alebo izolácia
- Ak dieťa bolo obeťou, svedkom alebo páchateľom šikanovania
- Zníženie záujmu o obľúbené aktivity
- Nadmerne agresívne správanie (kopanie, hryzenie, útočenie)
- Náhla zmena chuti do jedla (obzvlášť u adolescentov)
- Nespavosť alebo nadmerná spavosť
- Vynechávanie školskej dochádzky, záškoláctvo, úteky z domu
- Náhle zmeny nálad (napr. v jednej minúte šťastný/á, v druhej smutný/á)
- Výskyt zdravotných, psychosomatických ťažkostí (ako bolesti hlavy, brucha, „Necítim sa dobre“), ak lekár vylúčil fyzické ochorenie
- Znaky požívania alkoholu, drog alebo iných psychoaktívnych látok
- Problémy s vyrovnávaním sa so zmenami v živote (rozvod rodičov, zmena bydliska atď)
- Úmrtie v rodine, strata blízkej osoby
- Sexuálne, fyzické alebo emocionálne zneužitie, alebo iná traumatická udalosť v živote